preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb


PISMO BUDUĆEM PRVAŠIĆU

Ove ćeš godine postati učenik Osnovne škole Ljubljanica!

Veselimo se tvom dolasku, zato na vrijeme obavi sve potrebne radnje oko upisa.

Najprije se trebaš prijaviti za liječnički pregled u ambulantu za školsku medicinu – Dragutina Golika 34 A, kod liječnice školske medicine dr. Mirne Đanić – Kojić, (parnim datumima ujutro, neparnim popodne).

Prigodom prijave za liječnički pregled dobit ćeš uputu što sve moraš donijeti na pregled. Nakon obavljenog pregleda dobit ćeš raspored prema kojim ćeš doći u našu školu. Pridržavaj se rasporeda, jer ćeš tako i sebi i ostalima skratiti vrijeme čekanja. 

 

Dodatne informacije možeš dobiti kod:

Pedagoginje – Violete Vragotuk, tel. 3647 - 088

Ravnateljice – Ani Bertović  tel. 3633 - 920

Škola ti nudi:

  • Mogućnost korištenja dnevnog boravka za učenike 1.,2. i 3. razreda
  • Raznovrsne izvannastavne aktivnosti
  • Mogućnost izbora aktivnosti u sportskoj grupi
  • Izborna nastava (talijanski jezik od IV. razreda, informatika, vjeronauk)

 

Radujemo se tvom dolasku i veselimo druženju s tobom!

 

Upisi će se obaviti 13. i 14.lipnja od 10.00 do 18.00 sati  te 15. lipnja od 9.00 do 12.00 sati 2019.godine.


KUTAK ZA RODITELJE

Polazak u školu je važan događaj u životu djeteta i njegove obitelji. Dijete dobiva prve velike životne obveze. Ono u školi upoznaje nove ljude, svoje vršnjake i učitelje. Dijete uz to, stječe nove spoznaje o svijetu koji ga okružuje, kao i o sebi samome. Dijete će u školi  naći brojne prilike za provjeru svojih sposobnosti i njihovo razvijanje. Naša je zajednička obveza omogućiti mu svestrani razvitak, stvaranje pozitivne slike o sebi, izgradnju povjerenje u sebe i svoje mogućnosti, kao i povjerenje u ljude.

Škola predstavlja strukturiranu sredinu, koja podrazumijeva red. Nastava u školi proširuje učenikov spoznajni horizont, a istovremeno opterećuje djetetove fizičke i intelektualne funkcije. Dijete je u školi izloženo sustavu vrednovanja, uz mogućnost dobivanja kritike i nepostizanja očekivanog uspjeha.

Skrb o odgoju i obrazovanju djeteta je zajednička zadaća roditelja i učitelja.

Uloga roditelja na početku školovanja djeteta je veoma značajna. Roditelj ima zadaću ohrabrivati dijete na način prikazivanja škole kao mjesta na kojemu se može uživati i radovati, zadovoljiti radoznalost i želju za novim znanjima. Roditelj treba uvijek saslušati dijete pažljivo i s razumijevanjem.

Dijete će biti uspješno u školi ukoliko mu roditelj:

-pruža  brigu i podršku

-iskazuje jasna i pozitivna očekivanja na njegovo učenje i ponašanje

-pruža priliku smislenog sudjelovanja u svakodnevnom životu svoje obitelji

-razvija realan pogled na djetetove sposobnosti

-prihvaća bezuvjetno  dijete takvo kakvo jest

Za suradnju roditelja sa školom značajno je istaknuti sljedeće:

-roditelji su pozvani na aktivno sudjelovanje u školskom životu svoga djeteta

-redovno se trebaju informirati o njegovom napredovanju

-aktivno mogu sudjelovati u radu škole, na način da ponude svoja znanja,  umijeća, vrijeme i sredstva

Dobra priprema djeteta za polazak u školu znatno olakšava njegovo uspješno uključivanje u školski život. Dijete će imati pozitivan stav o školi, ukoliko njegovi roditelji cijene znanje, obrazovanje i školu. Učenje je učenikova najvažnija aktivnost.

Uspješno će učiti ono dijete koje je spremno na napor, koje je naučilo na podnošenje uspjeha i neuspjeha u različitim životnim situacijama, koje je naučilo na odgovornost i posjeduje mogućnost koncentracije na određenu aktivnost.

Roditelji koji se aktivno bave svojom djecom stvaraju kod djece osjećaj zajedništva i sigurnosti. Kroz zajedničke aktivnosti (igru, kućne poslove, odlaske u kupovinu, odlaske u prirodu, sportske aktivnosti) dijete se navikava na suradnju, razvoja svoje potencijale, uči planirati i iskazivati svoje zamisli, uči kontrolu svoga ponašanja i postupno prihvaća pravila ponašanja u odnosu na druge osobe.

Podsjećam vas na staru latinsku poslovicu:

  “Non scholae, sed vitae discimus!”

 (Ne učimo za školu, nego za život.)

 

 

Prioritet pri uključivanju u produženi boravak imaju:

- djeca oba zaposlena roditelja ili zaposlenoga samohranog roditelja koja koriste pravo na novčanu pomoć u sustavu socijalne skrbi;

- djeca invalida Domovinskog rata ako je drugi roditelj zaposlen;

- djeca s teškoćama u razvoju;

- djeca bez roditelja ili zanemarenoga roditeljskog staranja;

- djeca koja žive u teškim zdravstvenim i socijalnim uvjetima;

- djeca koja primaju dječji doplatak.

Dokumente s dokazima o ispunjavanju navedenih uvjeta roditelji, odnosno staratelji učenika dostavljaju školi prvoga dana početka školske godine 2019./2020.


UPISI U 1. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE U ŠKOLSKOJ GODINI 2019./2020.

Na temelju članka 17. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) i članka 5. stavka 5. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (Narodne novine 67/14), Gradski ured za obrazovanje daje
 

  O  B  A  V  I  J  E  S  T

o upisu djece u I. razred osnovne škole
za školsku godinu 2019./2020. na području Grada Zagreba

 

Upis djece u I. razred osnovne škole za školsku godinu 2019./2020. obavljat će se u svim osnovnim školama na području Grada Zagreba 
 13., 14. i 15. lipnja 2019.

 
                U I. razred osnovne škole upisivat će se djeca koja do 1. travnja 2019. godine navršavaju 6 godina života (zaključno na dan 31. ožujka 2019. godine). 
 
Prije upisa u I. razred dijete je obvezno obaviti pregled utvrđivanja psihofizičkog stanja u osnovnoj školi koju će pohađati prema upisnom područjusukladno Prijedlogu mreže osnovnih škola za područje Grada Zagreba koji je utvrdila Gradska skupština Grada Zagreba na 48. sjednici, 20. prosinca 2016. godine.
 
Pregled djeteta obavlja stručno povjerenstvo škole kojega je član i nadležni školski liječnik. Roditelj/skrbnik obvezan je prijaviti dijete za pregled u ambulanti nadležnog školskog liječnika, a liječnik je dužan odrediti termin pregleda za dijete. S ostalim članovima stručnog povjerenstva roditelj/skrbnik dužan je utvrditi termin pregleda u školi koju će dijete pohađati prema upisnom području.
               
                Za dijete koje nije školski obveznik, a koje će tijekom 2019. godine navršiti šest godina života, roditelj/ skrbnik može u područnom uredu gradske uprave, sukladno djetetovoj prijavi prebivališta/boravišta, podnijeti zahtjev za prijevremeni upis u I. razred najkasnije do 31. ožujka 2019. godine. Za dijete koje je pohađalo predškolsku ustanovu roditelj/skrbnik dužan je, uz zahtjev za prijevremeni upis djeteta, priložiti i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta.
 
U slučaju da dijete iz opravdanih razloga ne može pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelj/skrbnik dužan je najkasnije do 30. svibnja 2019. godine o tome obavijestiti stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području te s njim utvrditi drugo vrijeme pregleda.

                Pri upisu u I. razred osnovne škole roditelj/skrbnik djeteta dužan je školi predočiti:
 
            1. mišljenje stručnog povjerenstva o utvrđenom psihofizičkom stanju djeteta za upis u I. razred i
            2. ukoliko je riječ o prijevremenom upisu u I. razred, Rješenje kojim se to odobrava.
 
             Obavijest o upisu djece u I. razred osnovne škole po gradskim četvrtima Grada Zagreba, kontakti osnovnih škola i nadležnih liječnika školske medicine bit će objavljeni na oglasnim pločama Gradskog ureda za obrazovanje, područnih ureda Gradske uprave Grada Zagreba, dječjih vrtića i osnovnih škola Grada Zagreba, Službe za školsku i adolescentnu medicinu te na mrežnoj stranici Grada Zagreba: www.zagreb.hr
 
          

Za sve dodatne informacije možete se obratiti Gradskom uredu za obrazovanje, 10 000 Zagreb, Ilica 25,  broj telefona: 6100 547. 
 
KLASA:602-02/18-001/1273                                           

URBROJ:251-10-11-18-12

    U Zagrebu, 31. siječnja 2019.     

 

                                                                        

Poštovani roditelji,

 

Sukladno postojećem Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12, 94/13, 152/14, 7/17, 68/18) i Pravilniku o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (NN 67/14), postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u 1. razred osnovne škole provodi se

od 31. ožujka do 15.lipnja u osnovnoj školi koju će dijete pohađati prema upisnom području,

sukladno Prijedlogu mreže osnovnih škola za područje Grada Zagreba koji je utvrdila gradska skupština Grada Zagreba na 48. sjednici, 20. prosinca 2016. godine.

 

S obzirom da pregled djeteta obavlja stručno povjerenstvo škole kojega je član i nadležni školski liječnik roditelj/skrbnik obavezan je prijaviti dijete za pregled u ambulanti nadležnog školskog liječnika, a s ostalim članovima stručnog povjerenstva dužan je utvrditi termin pregleda u školi koju će dijete pohađati prema upisnom području.

Iznimno od navedenog roka, djeca školski obveznici u školskoj godini 2019./2020. s već utvrđenim teškoćama u razvoju i djeca koja su u školskoj godini 2018./2019. dobila Rješenje o odgodi upisa u 1. razred  osnovne škole, trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja zbog upisa z 1. razred osnovne škole u vremenu od 1. veljače do 15. travnja kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora (Pravilnik o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju, NN 24/15). Potpora uključuje primjereni program obrazovanja za dijete već prvog dana nove nastavne godine, osiguranog pomoćnika u nastavi ili uključenost djeteta u program predškole za dijete kojem je odrađena odgoda upisa.


ZA RODITELJE / SKRBNIKE DJECE IZVAN UPISNOG PODRUČJA OŠ LJUBLJANICA

 Roditelji/skrbnici djece koja nemaju prijavljeno boravište ili prebivalište na upisnom području OŠ Ljubljanica, a žele upisati dijete u našu školu, pregled će obaviti u školi kojoj pripadaju prema upisnom području, a u našu školu trebaju poslati ispunjenu Zamolbu za upis djeteta izvan upisnog područja  u kojoj će navesti razloge upisa u našu školu.

Zamolba mora sadržavati sve relevantne podatke o djetetu i roditelju/skrbniku kako bi škola mogla kontaktirati i dogovoriti informativni razgovor s roditeljem/skrbnikom i djetetom.

Zamolbu možete donijeti osobno u tajništvo škole, poslati poštom ili na e mail škole: ljubljanica@os-ljubljanica-zg.skole.hr

 

Upisno područje Osnovne škole Ljubljanica čine ulice:

Anina od broja 1 do 19 i od broja 2 do 24, Barilovička, Barilovička2, Bilogorska, Creska od broja 19 do kraja i od broja 22 do 28, Dinarska od broja 56 do 60, Dinarska od broja 1 do 67 i od broja 2 do 52, Đakovačka, Fallerovo šetalište od broja 22 do 88, Fallerovo šetalište od broja 90 do kraja, Fruškogorska, Garićka, Dragutina Golika od broja 81 do 131, Gortanova, Igmanska, Jablanovečka od broja 33 do kraja i od broja 4 do 18, Kaptolska, Labinska, Lazinska od broja 7 do 11 i broj 4, Lazinska od broja 35 do 47 i od broja 24 do 40, Lošinjska od broja 19 do 33 i od broja 14 do 42, Lovranska od broja 17 do 31 i od broja 18 do 28, Ljubljanica, Maceljska, Majevička, Matka Mandića od broja 39 do 49 i od broja 18 do 26, Mitrovačka, Mosorska, Mostarska, Moščenička, Moščenički odvojak, Nijemčanska, Opatijski trg, Ozaljska od broja 87 do kraja i od broja 148 do kraja, Pakračka, Prenjska, Prugina, Psunjska, Puljska, Spinčićeva, Subotička, Svetoivanska, Šarengradska,Širokobriška, Šljivarska, Travnička, Trebevička, Trebevički ogranak 1, Trebevičkiogranak2,Trebevički ogranak 3, Trešnjevac, Uskočka, Velebitska, Višnjevac, Vitezićeva od broja 11 do 57 i od broja 32 do 84, Voćarski put, Zenička.

 

 


Obrazac

Dragi roditelji, 

Obrazac molbe za upis u školu izvan upisnog područja možete preuzeti ovdje.


Letak OŠ Ljubljanica

 

           Letak OŠ Ljubljanica možete preuzeti ovdje.

Obavijest roditeljima budućih prvašića šk. god. 2018/2019

Popis ulica koje čine upisno područje Osnovne škole Ljubljanica nalazi se ovdje.


              Obavijest roditeljima budućih prvašića!

Prioritet pri uključivanju u produženi boravak imaju:

 

  • djeca oba zaposlena roditelja ili zaposlenoga samohranog roditelja koja koriste pravo na novčanu pomoć u sustavu socijalne skrbi
  • djeca invalida Domovinskog rata ako je drugi roditelj zaposlen
  • djeca s teškoćama u razvoju
  • djeca bez roditelja ili zanemarenoga roditeljskog staranja
  • djeca koja žive u teškim zdravstvenim i socijalnim uvjetima
  • djeca koja primaju dječji doplatak

 

Dokumente s dokazima o ispunjavanju navedenih uvjeta roditelji, odnosno staratelji učenika dostavljaju školi prvoga dana početka školske godine 2018./2019.


 


Za roditelje budućih prvašića

 

 

Za roditelje budućih prvašića

Pitanje djetetove zrelosti i pripremljenosti za polazak u školu postaje često i glavno pitanje roditelja čija djeca prema kronološkoj dobi trebaju postati školarci. Kronološka dob nije jedini kriterij za upis djeteta u školu. Zrelost za školu podrazumijeva određenu razinu razvijenosti psihofizičkih funkcija koje omogućuju uspješno svladavanje nastavnog programa.Uobičajeno je govoriti o fizičkoj, intelektualnoj i emocionalno-socijalnoj zrelosti.

Fizička zrelost podrazumijeva određenu visinu i težinu, koordinaciju pokreta, razvijenost osjetnih organa (vid, sluh) i dr. Intelektualna zrelost se prvenstveno odnosi na razvijenost opažanja, mišljenja, zaključivanja i pamćenja. Važno je i posjedovanje osnovnih predznanja (o sebi, obitelji, prirodi i okruženju), razvijena namjerna pažnja te dobro razvijen govor (usvojenost svih glasova, komunikacija). Za emocionalno-socijalnu zrelost važna je emocionalna stabilnost i kontrola, poštivanje pravila te prilagođavanje na obveze. To znači da budući prvašić izražava emocije na prihvatljiv način, ustrajava na izvršenju zadaća usprkos početnom neuspjehu, samostalan je u brizi za sebe (prehrana, odjeća, osobna higijena, briga o vlastitim stvarima), druži se i dogovara s djecom (pritom uvažava prava i potrebe drugih, ali se i zna zauzeti za sebe).

   U ovom „prijelaznom“ razdoblju posebno je važno da su roditelji i dalje osjetljivi na djetetove potrebe, da razgovaraju s njim (i odgovaraju na njegova pitanja), da se zajedno bave različitim aktivnostima (npr. čitanjem priča, crtanjem, pjevanjem, igranjem društvenih igara, odlascima u šetnje, športskim igrama).

   Bitno je da dijete osjeća kako su roditelji njegov izvor sigurnosti na kojoj se temelji pozitivna slika o sebi („ja sam dobar“) i samopouzdanje („ja mogu...“, „ja znam...“) te da se ne treba bojati gubitka roditeljske pažnje i ljubavi jer je voljeno i prihvaćeno onakvo kakvo jest ( bez prisile da mora biti najbolje). Takvo dijete može bez problema usvojiti pozitivne stavove prema radu, školi, učenju i učitelju.

Kako roditelji mogu pripremiti budućeg prvašića?

  • prisustvujte svakom pripremnom roditeljskom sastanku
  • razgovarajte s odgojiteljima, psihologom ili ravnateljem vrtića o svojim nedoumicama vezanim uz djetetovu zrelost i prijelaz iz vrtića u školu
  • sustavno potičite zanimanje djeteta za školu (pozitivni primjeri iz vlastitog školovanja, radost zbog stjecanja novih znanja i vještina)
  • pravodobno i u smirenom i vedrom ozračju izvršite neophodne „tehničke“ pripreme:
    a) na vrijeme obavijestite dijete o promjenama (novi dnevni ritam, tko će brinuti o njemu dok roditelji rade, važni telefonski brojevi i druge stvari važne za djetetovu sigurnost)
    b) dogovorite se i zajedno nabavite torbu, potreban pribor, odjeću i obuću (prethodno sami odredite gornju cijenu i kvalitetu)
    c) uvježbajte s djetetom put do škole (podsjetite na važna pravila u prometu i kome se može obratiti za pomoć)
    d) ostavite nekoliko dana godišnjeg odmora za prve školske dane i pokažite kako ste sretni i ponosni na svog školarca
  • razvijajte radne navike djeteta u izvršavanju školskih obveza (ustrajnost, upornost, nastojanje da dovrši što je započelo)
  • naučite dijete na uspoređivanje i procjenjivanje (prvenstveno s njime samim – kako je napredovalo u svojim uradcima u odnosu na one ranije i sl. Govorite pozitivno o različitostima među djecom – svatko nešto zna i svatko je u nečemu uspješan).

Ne zaboravite, najbolja priprema za školu (i život!) jest raznovrsna igra! Polaskom u školu ne prestaje potreba za igrom!  

                                                                                                                                                                                                                                 Nataša Rađenović, psiholog

 

 

 

I još nešto za roditelje budućih učenika!

Naša školska pedagoginja Violeta Vragotuk priredila je prezenatciju ''Što roditelji trebaju znati..da bi doista mogli pomoći'' , a knjižničarka kratak prijedlog knjiga za roditelje,  i slikovnica, za zajedničko čitanje i druženje. Pogledajte prilog!

 

 

           


Raspored zvona

ŠKOLSKI LIST „LJUBIČ”

DEŽURSTVA UČITELJA

E-lektire

Are paper books really disappearing? - BBC Future

UPISI U 1. RAZRED

Classroom With Kids. Teacher Or Professor Teaches Students In First Grade  Elementary School Class Or Little Children Preschool Studying. Student  Learn On Lessons Indoor Cartoon Vector Illustration Royalty Free Cliparts,  Vectors, And

PODRŠKA
Microsoft Teams
CMS za škole logo
Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju