> O Školi  > Lokacija
Kako do nas?

Lokacija Škole

Trešnjevka je danas jedna od najvećih zagrebačkih općina. Zauzima područje između Medvednice i rijeke Save. Prostire se na 15 četvornih kilometara, a broji nešto više od 55 000 stanovnika.

Početkom 20. stoljeća taj su prostor prekrivali kukuruzi i ledine, savske bare i šikare. Na njegovom rubu, uz željezničku prugu, novi stanovnici, došljaci iz Zagorja i drugih krajeva, podizali su svoje kućice. Nastalo je sirotinjsko naselje usprkos zabranama gradske uprave i dali mu ime inspirirani trima trešnjama. Ta Trešnjevka prizemnih kućica i loše osvjetljenih uličica bila je dom i poznatog hrvatskog pjesnika Tina Ujevića.

U kratkom razdoblju, ne duljem od dva prosječna ljudska života, rodilo se i iščezlo radničko naselje. Umjesto njega izrastao je moderan i dinamičan grad u gradu.

I baš tu, u središnjem dijelu trešnjevačkog prostora, na ishodišnom mjestu tramvajskih i autobusnih linija prema najužem središtu grada i put naselja preko Save i zapadno u Jarun, Prečko, Špansko, Podsused, Samobor smjestila se Ljubljanica. Prema mjesnoj samoupravi, Ljubljanica je dio gradske četvri Trešnjevka - sjever. Omeđuje ju Zagrebačka avenija na jugu, Fallerovo šetalište s istoka, na sjeveru Baštijanova i sa zapada naselje Rudeš.

UPUTE VEZANE UZ COVID-19

Modeli i preporuke

Upute HZJZ-a

Kako djeci objasniti epidemiju koronavirusom?

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr