Glagoljica perom pisana u 6. a

Autor: Dorotea Toljan, 29. 9. 2023.

Poznati akademik Josip Bratulić rekao je da je Bašćanska ploča „osobna iskaznica našeg jezika. Taj je temelj naše pismenosti pisan najstarijim hrvatskim pismom – glagoljicom (prijelaznog tipa iz oble u uglatu). Učenici šestih razreda u svom redovnom programu Hrvatskoga jezika proučavaju najstarija hrvatska pisma, jezike te spomenike koji svjedoče o njima.

Jedan od oblika njegovanja i poučavanja pisma jest i praktičan dio. On se sastoji u pisanju glagoljskih slova. Koristeći pero i tuš, učenici su ispisivali svoja imena. Cilj ovakvog načina rada promišljanje je o procesu nastajanja knjiga koji je često bio dug i mukotrpan. Nakon što su završili svoje pisanje, na mrežnim stranicama Staroslavenskoga instituta zaigrali su zanimljive igre. Okušajte se i sami u učenju glagoljskih slova na sljedećoj poveznici.

Prof. Vlatka Šantoši Žigić

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr