Posjet četvrtaša Etnografskom muzeju

Autor: Dorotea Toljan, 18. 12. 2023.

U srijedu, 6. 12. 2023. godine, učenici 4. a i 4. b razreda u pratnji učiteljica Vesne Tabak i Mirele Ovčar posjetili su Etnografski muzej. Ondje su vidjeli predmete iz Zbirke izvaneuropskih kultura koji su izloženi u prizemlju Muzeja. Uglavnom je riječ o darovima istraživača, putnika, pomoraca i umjetnika. Posebnu vrijednost imaju Zbirka Dragutina Lermana, koji je bio u službi Slobodne Države Kongo u drugoj polovici 19. stoljeća, i Zbirka braće Seljan, koji su na prijelazu 19. u 20. stoljeće istraživali u Etiopiji i Južnoj Americi. Među brojnim izloženim predmetima ističu se samurajski oklop iz Japana, slike na kori eukaliptusa iz Australije, tsantsu – smanjena glava neprijatelja iz Brazila i figure s moćima iz Konga. Nakon razgledavanja učenici su imali radionicu...

Više u nastavku.

O Božiću i Novoj godini kiti se zelenilo kao najava nadolazeće nove godine sa željom da bude rodna i plodna. Što se je stavljalo kao ukras na bor, granu ili vijenac – djeca su saznala jer sudjelovala na tematskoj radionici. Izrađivali su božićne ukrase od papira (cvjetove).

4. a

4. b

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr