Svečana priredba „Škola i obitelj” (75. obljetnica)

Autor: Dorotea Toljan, 4. 1. 2024.

U prepunoj dvorani Centra za kulturu Trešnjevka u petak, 22. prosinca 2023. godine, svečanom priredbom Škola i obitelj u blagdanskom ozračju obilježili smo 75. obljetnicu postojanja Osnovne škole Ljubljanica.

Spajajući moderno s tradicijom, našoj smo školi za njezin 75. rođendan poklonili mnoštvo lijepih pjesama, a scenskim prikazom Dečki i puce z Ljubljanice na kajkavskom narječju pokušali smo oteti zaboravu tradicijske božićne običaje našeg kraja. Dvorana je bila dupkom puna i tražilo se mjesto viška...

Više u nastavku.

Program je započeo hrvatskom himnom, a nakon pozdravnoga govora ravnateljice Ani Bertović učenici 3. a i 3. b razreda s razrednicama Tihanom Trako i Blankom Višić pozdravili su sve nazočne pjesmom Dobar dan.

Naši najmlađi učenici, naši prvašići, učenici 1. a i 1. b razreda, s razrednicama Anđelom Dumančić i Nataliom Jukica oživjeli su božićni ugođaj iz dalekih tropskih krajeva pjesmom Božićni calypso.

Učenici 2. a i 2. b razreda, uz zanimljivu koreografiju i podršku razrednica Stele Vasiljević i Mirele Petrušić, otpjevali su pjesmu Okitimo grančice. San o bijelom Božiću dočarali su nam učenici 4. a i 4. b razreda, pod mentorstvom Vesne Tabak i Mirele Ovčar, pjesmom Bijeli Božić.

Učenici 6. a razreda i njihova voditeljica Dorotea Toljan, prof. hrvatskog jezika i školska knjižničarka, scenskim prikazom pod nazivom Dečki i puce z Ljubljanice u tradicionalnim prigorskim nošnjama oživjeli su tradicijske običaje u vrijeme adventa.

Više o tome pogledajte ovdje.

Mali i veliki pjevački zbor objedinjeni pod imenom Trešnjići, vođeni učiteljicama Anđelom Dumančić i Ines Grubišić, razveselili su okupljene pjesmom Djed Mraz stiže danas u naš grad. Da čuda postoje i da trebamo vjerovati u njih, Trešnjići su nas podsjetili pjesmom Kad ljubav pobijedi.

Pjesmom i plesom, izvodeći autorsku pjesmu Avantura nova počinje, za koju je stihove napisala učiteljica razredne nastave Anđela Dumančić, a glazbu i aranžman Toni Eterović, naše je Trešnjiće publika posebno nagradila gromoglasnim pljeskom.

Kliknite na gornju fotografiju kako biste vidjeli još fotografija.

Nakon Velikog zbora, koji je izveo tradicionalnu američku pjesmu Bring me little water, Sylvie, na pozornici su nastupile bivše učenice naše škole, koje su nekoć pjevale u školskom zboru, otpjevavši tradicionalnu španjolsku božićnu pjesmu, a vodila ih je Ines Grubišić.

Publika je s velikim oduševljenjem pozdravila zbor učiteljica koje su otpjevale dvije božićne pjesme, a na klaviru ih je pratio Filip Knežević, bivši profesor glazbene kulture, čiji je dolazak uveličao našu proslavu.

Kroz raznovrstan program proveli su nas voditelji priredbe – naši učenici Marija Pečur (6. b razred) i Karlo Zaninović (7. a razred) pod mentorstvom profesorica hrvatskog jezika Jasne Kudrić i Kristine Patila Mandić. Pozornicu je krasio scenski zastor s motivima grada Zagreba koji je osmislila i uz pomoć učenika Brune Švende i Luke Jakovića oslikala profesorica Jasika Vuco Češnovar.

U božićnom duhu uz pjesmu, ples i brojne kreativne točke, ovoj smo priredbi dali i humanitarnu notu jer su se prikupljali dobrovoljni prilozi s ciljem osnivanja učeničke zadruge, stoga zahvaljujemo svima na dobrovoljnim prilozima te djelatnicima Osnovne škole Ljubljanica koji su osmislili program i doprinijeli njegovom izvođenju za 75. rođendan naše škole.

Priredba je završila tradicionalno zajedničkom izvedbom pjesme Radujte se narodi, a dio ozračja možete pogledati na fotografijama!

prof. Kristina Patila Mandić

Djelatnici Osnovne škole Ljubljanica

Ovdje možete pogledati cijelu priredbu.

Vijesti o nama:

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr