Vijesti iz školske knjižnice

Scenski prikaz povodom 75. obljetnice

Autor: Dorotea Toljan, 4. 1. 2024.

U dvorani Centra za kulturu Trešnjevka u petak, 22. prosinca 2023. godine, obilježili smo 75. obljetnicu postojanja Osnovne škole Ljubljanica.

Uz mnoštvo pjesama učenici 6. a razreda i njihova voditeljica Dorotea Toljan, prof. hrvatskog jezika i školska knjižničarka, scenskim prikazom Dečki i puce z Ljubljanice na kajkavskom narječju pokušali su oteti zaboravu tradicijske božićne običaje našeg kraja.

Učenici su u skladu sa scenarijem koji je napisala prof. Toljan nosili tradicionalne prigorske nošnje koje su se sastojale od opleće (bogato ukrašene košulje vezom na prednjem dijelu i rukavima), pregače, rubače (haljine), marame, crvene vezice i kožnih opanaka za djevojke te od košulje, lajbeka karakterističnog veza, hlača od bijelog tkanja, smeđog kožnog remena, škrlaka (šešira od crnog filca s kratkim obodom) te visokih kožnih čizama za dječake.

Publika je dramsku družinu zasluženo nagradila dugim pljeskom, svaka im čast na izvedbi!

Više fotografija u nastavku.

Priloženi dokumenti:
Dramska_druzina_i_voditeljica_D._Toljan.jpg (712.73 KB)

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / www.os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr